1 października, 2018

Rozbudowa Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

Z roku na rok rośnie liczba najmłodszych pacjentów, korzystających z opieki hospicyjnej. Wynika to między innymi ze wzrostu świadomości lekarzy na temat korzyści wynikających z opieki paliatywnej. Nasze Hospicjum wychodzi temu na przeciw. Za półtora roku będziemy mieli nowe powierzchnie, nowe wyposażenie, a także rozszerzymy działalność.

Hospicjum od kilku lat funkcjonuje przy ulicy Lwowskiej. Obiekty były już rozbudowywane w latach 2010-2011 dzięki dotacji z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Konieczna stała jednak kolejna rozbudowa, tak by zapewnić odpowiednią opiekę wszystkim potrzebującym dzieciom i wsparcie ich rodzinom. Jako Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci realizujemy projekt „Rozbudowa i doposażenie Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno – szkoleniowe w zakresie opieki hospicyjnej w Województwie Podkarpackim”. Pozyskaliśmy na ten cel dotację z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (odpowiednik środków unijnych).

Budowa w toku

Rozbudowa rozpoczęła się na przełomie września i października. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma Profbud. Roboty przebiegają terminowo. Na początku grudnia wykonane były już fundamenty, pracownicy rozpoczynali kładzenie izolacji termicznej i przygotowywali się do kładzenia stropu między piwnicą a parterem. Codziennie przy budowie pracuje około 20 budowlańców, wspieranych przez dźwig.

Rozbudowana część będzie mieć powierzchnię 3 tysiące mkw. Znajdą się tam kolejne dwa oddziały hospicyjne dla dzieci oraz oddział operacyjny i pooperacyjny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną tj. między innymi zadaszonym podjazdem dla karetek, zapleczem socjalnym, kuchnią, apteką, salami rehabilitacyjnymi, gabinetami lekarskimi.

Więcej sprzętu

W nowych pomieszczeniach znajdzie się także miejsce dla zakupionego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego. Będzie to pięć kardiomonitorów, pięć pomp infuzyjnych, komplet kształtek i klocków rehabilitacyjnych oraz dwa komplety sprzęt do ćwiczeń.

W wyniku rozbudowy powstanie o nowoczesny obiekt spełniający wszelkie wymogi prawne opieki hospicyjnej nad dziećmi. Liczymy na to świadczenie opieki dla wszystkich potrzebujących dzieci z Podkarpacia. Będzie to profesjonalna, kompleksowa usługa opieki hospicjum domowego, hospicjum stacjonarnego, rehabilitacji środowiskowej oraz wsparcia dla rodzin. Najmłodsi pacjenci będą mieć dzięki temu zagwarantowane prawo do życia oraz do dobrej śmierci.

Skończy się sytuacja, gdy chore dzieci będą trafiać np. do oddziałów pediatrycznych, neurologii dziecięcej, onkologii dziecięcej – czyli tam, gdzie nie ma opieki paliatywnej. Warto dodać, że dzienny koszt opieki nad chorym dzieckiem w przygotowanym do tego hospicjum jest ponad połowę niższy, od kosztu pobytu w szpitalu (odpowiednio 400 złotych i 1000 złotych).

1. Konferencja naukowo-szkoleniowa „Serce i rozum – holistyczne formy wsparcia dziecka i jego rodziny w pediatrycznej opiece paliatywnej”

15-17 kwietnia 2016r. w Czarnej k. Ustrzyk Dolnych odbyła się zaplanowana w ramach projektu „Rozbudowa i doposażenie Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno – szkoleniowe ...więcej
  2. pomaganielaczy.pl

Zapraszamy do odwiedzenia strony: http://pomaganie-laczy.pl/ Wejdź i zobacz jak możesz pomóc Podopiecznym Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.   Strona powstała w ramach projektu „Rozbudowa i ...więcej