Przekaż 1,5% podatku i zobacz jak wiele dobra możesz uczynić!

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci jako Organizacja Pożytku Publicznego ma prawo otrzymywać 1,5% podatku dochodowego.

 

Jak możesz przekazać swój 1,5% podatku w 2023 roku?

 

online - wypełniając zeznanie podatkowe na dedykowanej stronie (kliknij ikonę Rozlicz PIT  lub uruchom e-pity )
pobierając program do rozliczenia PIT  (kliknij ikonę poniżej - pobierz program pitax lub epity)
w sytuacji gdy rozlicza Cię Urząd Skarbowy, możesz on-line na stronie www.podatki.gov.pl  wpisać numer KRS naszej Fundacji  (KRS: 0000265120) , lub w odpowiednim dla Twojego adresu zamieszkania Urzędzie Skarbowym złożyć odpowiednią deklarację.

 

                         

                       

 

 

 

 

 

Wypełniając wniosek on-line dane osobowe zapisywane są i odczytywane tylko na komputerze użytkownika,  a transmisja danych jest szyfrowana i bezpieczna. Program skutecznie i krok po kroku poprowadzi podatnika przez kolejne etapy wypełniania zeznania podatkowego. Czytelne podpowiedzi i przejrzyste rubryki pozwolą łatwo i przede wszystkim prawidłowo uzupełnić deklarację. Dla tych użytkowników, którzy chcą dokładniej poznać obowiązujące przepisy została przygotowana specjalna zakładka, w której znajdują się czytelnie sformułowane broszury poruszające najważniejsze dla Podatników tematy.

 

Program PIT dostarcza Instytut Wparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.

Program e-pity Copyright 2022-2023 e-file sp. z o.o. sp. k.    lub   Program e-pity by e-file

 

1,5% Podatku

Przekazanie 1,5% podatku to dosłownie chwila, a dokonać tego może każda osoba płacąca podatek dochodowy od osób fizycznych, dla wybranej przez siebie organizacji.  Obecnie na wniosek podatnika jeden procent podatku przekazywane jest  na konto bankowe OPP automatycznie przy rozliczaniu PIT przez Urząd Skarbowy.

Działa to tak, że osoba płacąca podatki i rozliczająca się z Urzędem Skarbowym za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 wpisuje w odpowiedniej rubryce równowartość 1,5% należnego podatku dochodowego, obok dokładną nazwę OPP oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne PIT?

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)” wpisujemy numer KRS 0000265120.
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez Organizację Pożytku Publicznego pieniędzy z 1,5% (np. wskazać konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. (poz. 127, 129 – PIT-28, poz. 303, 305 – PIT-36, poz. 106, 108 – PIT-36L, poz. 124, 126 – PIT-37, poz. 59, 61 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane Organizacji Pożytku Publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) Organizacji Pożytku Publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP Urząd Skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 – PIT-28, poz. 304 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 125 – PIT-37, poz. 60 – PIT-38).

 

W jaki sposób i kiedy pieniądze trafiają do wybranej Organizacji?

Pieniądze – 1,5% podatku należnego – na konto wybranej Organizacji przekaże Urząd Skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Podatnik nie może podzielić swojego 1,5% między kilka Organizacji, dlatego nie ma prawnej możliwości rozdzielenia kwoty podatku.

To oznacza, że przekazując 1,5% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki, a rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

 

Na co Fundacja przeznaczy fundusze uzyskane z 1,5% podatku?

Zapewnienie kompleksowej, specjalistycznej oraz stałej opieki nieuleczalnie chorym Dzieciom oraz ich Rodzinom,
Zakup leków i drobnego sprzętu medycznego dla Dzieci będących pod opiekę Domowego i Stacjonarnego Hospicjum,
Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego ( min. koncentratorów tlenu, ssaków, materacy przeciwodleżynowych), który bezpłatnie jest wypożyczany wszystkim potrzebującym Rodzinom Podopiecznych Hospicjum,
Zapewnienie specjalistyczną opiekę nieuleczalnie chorym dzieciom w ich miejscu zamieszkania ( wizyty lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa).

 

Najważniejsze pytanie... CZY WARTO?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się przekazać organizacjom pożytku publicznego 1,5% swojego podatku. Może się wydawać, że kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla potrzebujących, którymi opiekuje się Fundacja to naprawdę ogromne wsparcie. Dlatego warto poświecić chwilkę, aby wypełnić dodatkowe rubryki w zeznaniu podatkowym: wpisać KRS 0000265120 i skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną podatki. Pamiętaj to Twoja decyzja i Twoje prawo, z którego możesz skorzystać.

Dzięki takiemu wsparciu Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci może pomagać dzieciom mającym wskazanie hospicyjne z terenu całego województwa podkarpackiego.