Przekaż 1,5% podatku i zobacz jak wiele dobra możesz uczynić!

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci jako Organizacja Pożytku Publicznego ma prawo otrzymywać 1,5% podatku dochodowego.

 

 

Jak możesz przekazać swój 1,5% podatku w 2024 roku?

Online - wypełniając zeznanie podatkowe na dedykowanej stronie (kliknij ikonę Rozlicz PIT lub uruchom e-pity ) pobierając program do rozliczenia PIT (kliknij ikonę poniżej - pobierz program pitax lub epity)
w sytuacji gdy rozlicza Cię Urząd Skarbowy, możesz on-line na stronie www.podatki.gov.pl wpisać numer KRS naszej Fundacji (KRS: 0000265120) , lub w odpowiednim dla Twojego adresu zamieszkania Urzędzie Skarbowym złożyć odpowiednią deklarację.

 

 

 

 

 

 

Wypełniając wniosek on-line dane osobowe zapisywane są i odczytywane tylko na komputerze użytkownika, a transmisja danych jest szyfrowana i bezpieczna. Program skutecznie i krok po kroku poprowadzi podatnika przez kolejne etapy wypełniania zeznania podatkowego. Czytelne podpowiedzi i przejrzyste rubryki pozwolą łatwo i przede wszystkim prawidłowo uzupełnić deklarację. Dla tych użytkowników, którzy chcą dokładniej poznać obowiązujące przepisy została przygotowana specjalna zakładka, w której znajdują się czytelnie sformułowane broszury poruszające najważniejsze dla Podatników tematy.

 

Program PIT dostarcza Instytut Wparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
Program e-pity Copyright 2022-2023 e-file sp. z o.o. sp. k. lub Program e-pity by e-file

 

 

 

1,5% Podatku

Przekazanie 1,5% podatku to dosłownie chwila, a dokonać tego może każda osoba płacąca podatek dochodowy od osób fizycznych, dla wybranej przez siebie organizacji. Obecnie na wniosek podatnika 1,5% podatku przekazywane jest na konto bankowe OPP automatycznie, przy rozliczaniu PIT przez Urząd Skarbowy.

Działa to tak, że osoba składająca w Urzędem Skarbowym zeznanie roczne za ubiegły rok na formularzu PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, wpisuje w niżej wykazanej rubryce nr KRS OPP (numer organizacji pożytku publicznego w Krajowym Rejestrze Sądowym i równowartość maksymalnie 1,5% należnego podatku dochodowego za poprzedni rok.

Dodatkowo osoby które zostały rozliczone za ubiegły roku przez organ rentowy (ZUS) na formularzu PIT-40A (emeryci i renciści) mają możliwość złożyć oświadczenie na formularzu PIT-OP, o przekazaniu 1,5% swojego podatku na rzecz OPP. Oświadczenie to składa się w urzędzie skarbowym (tradycyjnie lub elektronicznie) w terminie składania ww., zeznań tj. do końca kwietnia br.

Nr KRS Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci to:
0000265120 

 

 

Jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne PIT aby przekazać 1,5%?

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)” wpisujemy numer KRS 0000265120 .
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez Organizację Pożytku Publicznego pieniędzy z 1,5% (np. wskazać konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. (poz. 127, 129 – PIT-28, poz. 303, 305 – PIT-36, poz. 106, 108 – PIT-36L, poz. 124, 126 – PIT-37, poz. 59, 61 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane Organizacji Pożytku Publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

 

Poniżej przedstawiamy jak powinien zostać wypełniony wniosek  o przekazanie 1,5% podatku na rzecz Fundacji w poszczególnych zeznaniach podatkowych.

 

1. Zeznanie PIT-28 - składają osoby opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 251 (nr KRS) i 252 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części S zeznania:

 

 

2. Zeznanie PIT-36 - składają osoby opodatkowane na zasadach ogólnych w tym
prowadzące działalność gospodarczą

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 500 (nr KRS) i 501 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części S zeznania:

 

 

3. Zeznanie PIT-36L - składają osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się podatkiem liniowym wg stawki 19%

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 171 (nr KRS) i 172 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części P zeznania:

 

4. Zeznanie PIT-37 - składają osoby opodatkowane na zasadach ogólnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 147 (nr KRS) i 148 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części L zeznania:

 

5. Zeznanie PIT-38 - składają osoby które osiągnęły dochody z kapitałów pieniężnych

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 64 (nr KRS) i 65 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części J zeznania:

 

6. Zeznanie PIT-39 - składają osoby które osiągnęły dochody z odpłatnego zbycia nieruchomościu i praw majatkowych

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 48 (nr KRS) i 49 (1,5% z wyliczonej kwoty podatku dochodowego) części S zeznania:

 

7. Oświadczenie PIT-OP - składają emeryci i renciści, którzy zostali rozliczeni przez ZUS, a chcą przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP

Aby przekazać Fundacji 1,5% należy wypełnić co najmniej poz. 9 (nr KRS) części C oświadczenia:

 

Ponadto osoba (osoby) składająca zeznanie i oświadczenie PIT-OP mają prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska, adresu)  i przekazanej kwoty Organizacji Pożytku Publicznego. Zgodę podatnik wyraża na ww. formularzach PIT, zakreślając odpowiednio pole wyboru "Wyrażam zgodę". Po wyrażeniu zgody informacje te urząd skarbowy przekazuje OPP.

W jaki sposób i kiedy pieniądze trafiają do wybranej Organizacji?

Pieniądze – 1,5% podatku należnego – na konto wybranej Organizacji przekaże Urząd Skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Podatnik nie może podzielić swojego 1,5% między kilka Organizacji, dlatego nie ma prawnej możliwości rozdzielenia kwoty podatku.

To oznacza, że przekazując 1,5% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki, a rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

 

Na co Fundacja przeznaczy fundusze uzyskane z 1,5% podatku?

  • Zapewnienie kompleksowej, specjalistycznej oraz stałej opieki nieuleczalnie chorym Dzieciom oraz ich Rodzinom,
  • Zakup leków i drobnego sprzętu medycznego dla Dzieci będących pod opiekę Domowego i Stacjonarnego Hospicjum,
  • Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego ( min. koncentratorów tlenu, ssaków, materacy przeciwodleżynowych), który bezpłatnie jest wypożyczany wszystkim potrzebującym Rodzinom Podopiecznych Hospicjum,
  • Zapewnienie specjalistycznej opieki nieuleczalnie chorym dzieciom w ich miejscu zamieszkania ( wizyty lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa).

 

Najważniejsze pytanie... CZY WARTO?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się przekazać organizacjom pożytku publicznego 1,5% swojego podatku. Może się wydawać, że kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla potrzebujących, którymi opiekuje się Fundacja to naprawdę ogromne wsparcie. Dlatego warto poświecić chwilkę, aby wypełnić dodatkowe rubryki w zeznaniu podatkowym: wpisać KRS 0000265120 i skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną podatki. Pamiętaj to Twoja decyzja i Twoje prawo, z którego możesz skorzystać.

Dzięki takiemu wsparciu Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci może pomagać dzieciom mającym wskazanie hospicyjne z terenu całego województwa podkarpackiego.