Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci jest specjalistyczną organizacją, działającą na terenie województwa podkarpackiego. Została powołana w 2006 r., aby objąć opieką domową dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Fundacja stale poprawia zakres opieki nad chorymi dziećmi i obecnie prowadzi działalność w kilku obszarach.

Naszą główną formą opieki jest Domowa Opieka Hospicyjna. Wiemy, że dziecko nawet jeśli jest nieuleczalnie chore to właśnie w domu czuje się najbezpieczniej, pod opieką najbliższej i kochającej rodziny.

 

Niestety są sytuacje, gdy dziecko nie może przebywać w swoim domu i aby zapewnić mu najlepszą opiekę w 2011 roku uruchomiliśmy Hospicjum Stacjonarne, które mieści się na ul. Lwowskiej 132.  Pod opieką stacjonarną możemy mieć 35 dzieci. Są to dzieci które z powodów zdrowotnych, lub z powodu innych przyczyn losowych nie mogą mieszkać w swoich domach rodzinnych. My zapewniamy im opiekę 24 godziny na dobę, równocześnie stwarzając choćby namiastkę domu.

 

Dodatkowo uruchomiliśmy Hospicjum Perinatalne aby pomóc tym rodzinom, które dowiadują się, że dziecko na które czekają jest nieuleczalnie lub bardzo ciężko chore. W ramach tego hospicjum oferujemy specjalistyczne konsultacje z lekarzem, opiekę psychologiczną, duchową, a także wsparcie w żałobie.

 

Dodatkowo z racji tak trudnej sytuacji jaką jest odejście dziecka, w naszej Fundacji działa Grupa Wsparcia dla Rodziców w żałobie. Otaczamy opieką rodziców dzieci naszych podopiecznych a także rodziców dzieci spoza naszej Fundacji. Oferujemy wsparcie psychologiczne i duchowe na każdym etapie żałoby.

 

Celem pracy Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci jest poprawa jakości życia Podopiecznych, poprzez otoczenie ich specjalistyczną i troskliwą opieką medyczną, psychologiczną, pedagogiczną, duchową i socjalną. Dzięki tej opiece nasi Podopieczni mogą spędzić ostatnie dni swego życia w domu, a nie w szpitalu.

 

Ta opieka jest niezwykle ważna zarówno dla tego dziecka jak i całej jego rodziny, która w tym momencie jest wyjątkowo obciążona.

 

Natomiast jeśli wymaga tego choroba i sytuacja i dziecko znajduje się w Hospicjum Stacjonarnym, robimy wszystko aby dziecku zapewnić spokój i wsparcie na każdym etapie choroby i życia.

 

Jako zespół staramy się wspierać zarówno dziecko jak i jego rodzinę, wiedząc z jak wieloma problemami muszą się zmierzyć staramy się maksymalnie odciążyć rodzinę m.in. wypożyczając bezpłatnie sprzęt niezbędny w opiece nad dzieckiem chorym  ( m.in. koncentratory tlenu, ssaki, materace przeciwodleżynowe itp.)

 

Staramy się aby rodzina miała wsparcie na każdym etapie choroby dziecka zapewniając opiekę lekarza, pielęgniarek, pracownika socjalnego, rehabilitantów, psychologa, księdza i wolontariuszy. Towarzyszymy rodzinie także po tym traumatycznym momencie jakim jest śmierć dziecka oferując uczestnictwo w Grupie Wsparcia dla Rodziców w żałobie.

Jako Fundacja prowadzimy także Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną "Tęczowy Domek", w której obecnie mieszka 14 dzieci. Kierowane są do naszej placówki przez Sąd,  ponieważ ze względu na swój stan zdrowia i stopień niepełnosprawności nie mogą przebywać w Domu Dziecka lub innej placówce opiekuńczej. Staramy się w miarę swoich możliwości stworzyć im namiastkę szczęśliwego domu.

 

Dla nas najważniejsze jest dziecko!

 

Hospicjum domowe

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy hospicjum przyjeżdżają

Dowiedz się więcej

Hospicjum stacjonarne

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy

Dowiedz się więcej

Hospicjum perinatalne

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy hospicjum przyjeżdżają

Dowiedz się więcej

Wsparcie dla rodzin w żałobie

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy hospicjum przyjeżdżają

Dowiedz się więcej

Hospicjum domowe

Chore dziecko przebywa z rodzicami we własnym domu, a pracownicy hospicjum przyjeżdżają

Dowiedz się więcej

Cele Fundacji

Całodobowa opieka 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

Pomoc w prowadzeniu domowej opieki na dzieckiem

Bezpłatne wypożyczanie sprzętu specjalistycznego

Bezpłatna pomoc

Historia Hospicjum

Budowa Hospicjum

Jesień 2008 i zima 2009 r.

Budowa Hospicjum

To czas pracy nad projektem siedziby hospicjum i zdobywanie niezbędnych pozwoleń związanych z budową. Wizualizacja domu hospicyjnego.

Planowana przeprowadzka to początek lipca 2010r.

2010r.

Planowana przeprowadzka to początek lipca 2010r.

Zakończono montaż instalacji wewnątrz budynku. Wykonane zostały wylewki w poszczególnych pomieszczeniach. Pracownicy wykonują elewację zewnętrzną. Trwa montowanie windy. Prace wykończeniowe potrwają do połowy czerwca. Planowana przeprowadzka to początek lipca 2010r.

Trwają prace wykończeniowe, kończona jest elewacja budynku.

2011r.

Trwają prace wykończeniowe, kończona jest elewacja budynku.

W połowie lutego br. otwarcie Domu Hospicyjnego (stacjonarnego hospicjum dla dzieci).

documents

pdf

Rekomendacja działań fundacji